Käsipall

Sport

2022

Selgitame, mis on käsipall, milline on selle väljak, reeglid ja positsioonid. Lisaks räägime teile selle ajaloost ja sellest, mis on mängu eesmärk.

Käsipalli mängitakse nii õues kui ka toas.

Mis on käsipall?

Käsipall, käsipall ehk käsipall on a Sport milles kaks võistkonda võistlevad täispuhutud palli kontrollimise pärast, kasutades selle kontrollimiseks oma käsi ja viskavad selle vastase väravasse, mis võrdub värava löömisega. Mängitakse nii õues kui ka siseruumides ning igas meeskonnas on umbes 7 inimest.

Käsipall on laialdaselt harrastatav spordiala Euroopa, mis on mujal maailmas üsna vähemuses, välja arvatud mõned Ameerika riigid, nagu Brasiilia ja Argentina, Aafrika riigid, nagu Tuneesia, Egiptus ja Alžeeria, ning ainus Aasia erand Lõuna-Korea. Nendes riikides on nii meeste kui ka naiste profiliigad ja võistlused riiklik, piirkondlik ja isegi ülemaailmne, korraldab Rahvusvaheline Käsipalliliit (IHF), mis asub Baselis, Šveitsis.

Seda spordiala ei tohiks segi ajada seinakäsipalliga, mida nimetatakse ka käsipalliks, seinapalliks või 1-seinaks – spordialaga, kus kaks mängijat võistlevad palli kontrollimise pärast, põrgates seda seinalt. Anglosaksi keelt kõnelevates maades on tavaline nimetada seda spordiala kui käsipall ja käsipall nagu meeskondlik käsipall või “meeskonnakäsipall”.

käsipalli ajalugu

Käsipallil on oluline eellugu erinevates mängudes Vana-Kreeka ja Vana-Rooma, nagu näiteks aastal mainitud "Uraania mäng". Odüsseia Homerosest ja mille seinamaalingud leiti 1926. aastal Ateenast.

Spordiala ise on aga väga noor ja selle esimesed professionaalsed mängugrupid tekkisid Kesk- ja Põhja-Euroopas 20. sajandil. Sel ajal mängiti seda sarnaselt Jalgpall, 11-liikmelistes meeskondades, nagu mõnes Euroopa riigis siiani praktiseeritakse. Selle loomine on omistatud professorile kehaline kasvatus sakslane Karl Schelenz (1890-1956).

1926. aastal asutas ta määrus rahvusvaheline sport ja 1928. aastal asutati IX suveolümpiamängude ajal Rahvusvaheline Amatööride Käsipalliliit. Sellest organist sai hiljem Rahvusvaheline Käsipalliliit ning 1954. aastal korraldas see oma esimese maailmavõistluse meeste ja kolm aastat hiljem naiste arvestuses.

1960. aastatel kiitis käsipallipraktika heaks Rahvusvaheline Olümpiakomitee ja alates 1972. aastast lülitati see käsipalli harjutuste hulka. olümpiamängud.

Mängu värav käsipallis

Kohtumise lõpus võidab meeskond, kes on löönud kõige rohkem väravaid.

Käsipalli eesmärk on lüüa võimalikult palju väravaid, takistades samal ajal vastast sama tegemast. Selleks tuleb palli enamuse ajast kontrolli all hoida ja lasta võimalikult palju kordi vastasmeeskonna väravasse siseneda. Kohtumise lõpus võidab meeskond, kes on löönud kõige rohkem väravaid.

Kestus ja tulemus

Tavaline käsipallimäng kestab umbes tund, mis on jagatud kaheks kolmekümneminutiliseks perioodiks. Noortekoondiste puhul võib seda perioodi lühendada 25 või 20 minutini perioodi kohta. Ühe perioodi vahel on kohustuslik puhkeaeg 10 minutit.

Selle aja lõpus võidab see, kes on löönud kõige rohkem väravaid. Võrdse tulemuse korral antakse veel 5 minutit puhkeaega ja seejärel mängitakse kahe 5-minutilise lisaaja pikkune lisaaeg, kusjuures nende kahe vahel on minut puhkust.Kui lips jätkub, korratakse protseduuri. Kui otsustavat tulemust veel pole, selgitatakse võitja võistkond viie järjestikuse seitsmemeetrise (7 m) viskega meeskonna kohta, kuni võitja selgumiseni.

Käsipalliväljak ja positsioonid

Väljaku suurus sõltub iga meeskonna mängijate arvust.

Tüüpiline käsipalliväljak on 40 meetrit pikk ja 20 meetrit lai (7 mängijale, tavaliselt siseruumides) või 90-110 meetrit ja 55-65 meetrit pikk (11 mängijale, tavaliselt väljas).

Väravad on tavaliselt 2 meetri kõrgused ja 3 meetri laiused, kuigi 11 mängijaga versioonis võib see olla isegi suurem ning väravajoon (mis piirab väravale lähimat punkti, kust saab palli kaare suunas visata) ulatub 6–13 meetri kaugusel vibulaskmisest, olenevalt mängu versioonist.

Iga värav on väravavahi valduses, kes on treenitud palli puudutama mis tahes kehaosaga ja kelle ülesanne on ära hoida vastaste väravaid. Teised mängijad, kes saavad palli puudutada ainult kätega, on korraldatud erinevate positsioonide järgi:

• Keskne. Mängu ülesehituses juhtpositsioon, mis toimib meeskonna liigendajana nii kaitses kui rünnakul. Tavaliselt on tema see, kes saab väravavahilt palli, et rünnak algatada, ja mis on tähtsam, rohkem kui tema jõud ja oskus, on tema võime mängu jälgida ja planeerida.
  • Ekstreemne. Rünnakupositsioon, mis asub mõlemal pool väljakut, on nende ülesandeks libiseda vastaste kaitsesse, nii et nad on tavaliselt väledad, kiired ja kerged mängijad.
  • Külg. Väravasöödu positsioon, nad paiknevad keskkaitsja külgedel ja on tavaliselt väga pikad, korpulentsed ja võimsa löögiga mängijad. Nad mängivad kaitses võtmerolli.
  • Pivot.Ründepositsioon, mis on võrdväärne jalgpallis ründajaga, kelle missiooniks on avada ruume rivaali kaitses. Tavaliselt on nad tugevad mängijad ja osavad lähivõitluses.

Mängureeglid käsipallis

Mängureeglid on lihtsad: mängijad peavad palli kontrollima ainult oma kätega ning söödudest ja jooksudest vastase väljakul edasi minema, kuni saavutavad soodsa positsiooni palli viskamiseks värava poole. Ainult väravavahid võivad palli vahelevõtmiseks kasutada mis tahes kehaosa.

Siiski võivad palli valdavad mängijad astuda vaid kolm sammu enne söödu sooritamist või väravasse löömist. Kui soovite teha rohkem pidevaid samme, peate palli maast lahti põrgatama. Mäng on sujuv ja katkestatakse ainult siis, kui kohtunik nii otsustab.

Mängijate vaheline kontakt on pidev ja sagedane ning mängijatel on lubatud olla vastamisi näost näkku ja takistada vastase edenemist, kuid ühelgi hetkel ei tohi nad üksteist lüüa, tõugata ega rünnata. Mängijaid, kes tegutsevad ebaseaduslikult, võidakse karistada kollase kaardi ja 2-minutilise mänguga; kui karistatakse kolm korda samas matšis, peab mängija matšist lahkuma (punane kaart).